Budownictwo

Rodzaje kominków ze względu na stosowane paliwo

Rodzaje kominków ze względu na stosowane paliwo

Kominki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykorzystywane są jako element dekoracyjny wnętrz oraz dodatkowe źródło ciepła. Jeszcze do niedawna, do palenia w kominku wykorzystywano jedynie drewno. Obecnie, na rynku znaleźć można jednak produkty, które do spalania wykorzystują inne źródła energii. Warto przyjrzeć się im bliżej, by poznać ich najważniejsze cechy.

Kominek na paliwo stałe

W tradycyjnych kominkach, ogień oraz ciepło uzyskuje się w wyniku spalania drewna. Aby ogień utrzymywał się długo i dawał jasny, pozbawiony dymu płomień, drewno musi charakteryzować się odpowiednim stopniem wilgotności. Kominki na paliwo stałe mogą mieć palenisko otwarte lub zamknięte. Obecnie, częściej montuje się paleniska zamknięte, ponieważ są bardziej bezpieczne i przy odpowiedniej instalacji mogą stanowić wsparcie dla podstawowego systemu ogrzewania. Należy liczyć się z tym, że użytkowanie tradycyjnego kominka na paliwo stałe może być dosyć uciążliwe, ponieważ wiąże się z koniecznością jego regularnego czyszczenia i rozpalania. Trzeba także pamiętać o kupowaniu wysokiej jakości drewna.

Kominek na paliwo płynne

Kominki na paliwo płynne, czyli tzw. biokominki, w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Do spalania wykorzystują one biopaliwo oparte na alkoholu etylowym. Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie wymagają podłączenia do systemu kominowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, w wyniku spalania paliwa nie powstaje dym, ani popiół. Wysokiej jakości biopaliwo jest całkowicie bezwonne. Choć biokominki mogą być wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń, na ogół pełnią funkcję dekoracyjną. Dostępne są w różnych wzorach, wielkościach i barwach.

Piece kominkowe dostępne są na stronie Szalony Max – zobacz!

Kominek gazowy

Podstawową wadą biokominków jest konieczność regularnego uzupełniania paliwa. W przypadku kominków gazowych ten problem nie występuje. Podłączone do instalacji gazowej rozpalają się natychmiast po uruchomieniu. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą pilota zdalnego sterowania. Kominki gazowe są niezwykle efektowne i komfortowe. Modele najwyższej klasy umożliwiają nie tylko regulację wysokości płomienia, ale również pozwalają na zaprogramowanie godzin uruchomienia i wyłączenia. Co ważne, kominki gazowe nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych. Wymagana jest jedynie sprawnie działająca wentylacja. Urządzenia te wyposażone są w nowoczesne czujniki, które czuwają nad bezpieczeństwem i odcinają dopływ gazu, w przypadku zgaśnięcia płomienia.

Kominek elektryczny

Na rynku znaleźć można również kominki elektryczne. W tym wypadku słowo kominek jest jednak pewnym nadużyciem, ponieważ w przypadku  tych urządzeń nie występuje żywy płomień, a jedynie jego imitacja. Podstawową zaletą kominków elektrycznych jest to, że mogą być użytkowane w dowolnym miejscu. Dzięki temu, że nie występuje otwarty płomień, urządzenia te są bardzo bezpieczne. Ich najważniejszą wadą jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Regularne dogrzewanie pomieszczeń za pomocą takiego kominka będzie wiązało się z wyższymi rachunkami za prąd.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują, że na rynku znaleźć można wiele ciekawych produktów. Wszystkie one posiadają pewne zalety i wady, dlatego wybór najlepszego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Osoby, które uwielbiają dźwięk trzaskających sztab drewna oraz charakterystyczny zapach dymu z pewnością wybiorą tradycyjne kominki. Pozostali, mogą zdecydować się na inne rozwiązania, których aktualnie nie brakuje.